streda 14. septembra 2011

Indonezia 5 - chramy a trocha dramy :)

Dobry vecer vsetkym!
(teda aspon my uz mame vecer) :)

A je tu dalsie pokracovanie :) Od minule sme toho opat celkom dost stihli, pride mi, ze to tu vsetko strasne frci a kzdy den je hrozne nabity... Tak vam snad stihnem porozpravat aspon zlomok.

V Yogyakarte sme si pozicali motorku a vyrazili sme pozriet Prambanan - stary hinduisticky chram, jeden z najvacsich v celej Azii a udajne aj najkrajsich.

Chlapik chcel ako zalohu za motorku pas, co sme mu odmietli dat, tak chcel iny doklad totoznosti, tak mu tam Peto nechal vodicak :))) (ziaden iny doklad nemame a peniaze nechcel). Tak sme si vraveli, ze sanca, ze nas zastavia policajti, sa blizi takmer k nule - oni turistov nezastavuju - a aj keby nas zastavili, museli by sme ich asi aj tak uplatit, pretoze oficialne potrebujete medzinarodny vodicak, ktory nemame. Takze je to vlastne jedno :)))

Nez sme ale vybludili z mesta, dalo nam to celkom zabrat. Znacenie je tu dost otrasne a tak sme sa pytali domacich doslova na kazdej krizovatke, pricom obcas sa nam dostavalo protichodnych odpovedi. Najlepsie ale bolo, ked nas jeden pan nasmeroval, ze sa musime velkym oblukom vratit a potom odbocit. Tak sme isli veeeelkym oblukom a hladali tu odbocku, az sme zase uvideli toho isteho pana, jak na nas pobavene mava :) tak sme pochopili, ze sme to asi minuli :))) a dali sme si ten obluk este raz :)

Prambanan bol postaveny niekedy okolo 800-900 naseho letopoctu. Charakterizuju ho stihle, vysoke a sumerne stavby, z ktorych najvyssia uprostred ma 47 metrov. Povrch pokryvaju prepracovane detaily a reliefy, ktore "rozpravaju" hinduisticke pribehy z Ramajany. Prambanan bol objaveny polozboreny a presiel rozsiahlou rekonstrukciou, aby sme ho mohli teraz vidiet aspon ciastocne tak, ako vyzeral predtym. Okolo neho ale stale lezi hromada rozburanych mensich stavieb a kamenov. Aj mnoho kamenov tvoriacich hlavne stavby vyzeraju byt nahradene, pretoze povodne sa proste nenasli. Je to skutocne impresivna stavba a velmi sa nam pacil.
 

Trocha sme si tam zaroven pripadali ako celebrity :) Domaci sa totiz miluju fotit s turistami. Zacne to vzdy nesmelym "hello?" a potom prosbou o fotku, a ked vidia, ze je to ok, tak sa fotime aj s tetou a sesternicou a babkou a najmensim skrckom na rukach a potom s celou rodinou dohromady :)))

Z Prambananu sme potom vyrazili na opacnu stranu od Yogyakarty, aby sme este ten den dosli do dedinky Borobudur. Vacsinou potom po takej ceste mame na sebe taku vrstvu prachu a spiny, ze by sa na nas dali sadit kvietky :) Kazdopadne motorky a skutre tu prevladaju ako najoblubenejsi a najcastejsi dopravny prostriedok. Pokial ste si mysleli, ze je to vozidlo pre dve osoby, ste dost vedla - jedna sa o prepravny prostriedok pre celu stvroclennu rodinu, alebo pre mobilnu restauraciu, alebo tonu bananov alebo 20 kosov s kohutmi... Vsetko sa tam vojde, ked sa chce :))) Najlepsi bol jeden typek, ktoreho sme obiehali, ktory jednou rukou drzal riadenie a druhou pridrziaval na rameni asi 5 metrove bambusove tyce :) Hlavne aby nikde neodbocoval :) Iny majster mal bambusove tyce polozene na tej motorke napriec :)))

Po ceste sme zastavili pri poulicnom stanku na kokos, ktore tu vsade predavaju a strasne mi to chuti. Musi to byt mlady este nie uplne zrely kokos, ktory ma kopec stavy a len tenku makku duzinu. Sikovny pan s macetou vam z neho odsekne vrsok a vyfasujete slamku a lyzicu na vydlabanie duziny. Je to hrozne osviezujuce, chutne a nie moc sladke, proste genialne :) Kym ja som sa napchavala, Peto kecal s nejakym zvedavym domorodcom, ktory sa cudoval, ze u nas kokosy niesu (a pozoroval, jak to do seba hltavo hadzem :)))

V Borobudure sme byvali v jednoduchom lokalnom domacom hostinci, ktory bol ale cistucky a prijemny. Nasa postel mala baldachyn zo zaclon proti komarom, ked sme ju vsak zatiahli, ukazalo sa, ze vsetky komare v izbe prebyvaju pod zaclonou :) Asi pol hodinu som ich tam nahanala, zabila som tak 15 kuskov, a ked som dalsiu polhodinu uz ziadneho nevidela, tak sme isli spat. O 4tej rano nam klopkali na dvere, aby sme vstali, ale to bolo az potom, co ma zobudil moslimsky rozhlas :) Chceli sme ist pozorovat vychod slnka nad chramom Borobudur z nedalekeho kopca, pretoze vstup do chramu pocas vychodu slnka je velmi popularny a plati sa za to nezmyselne vysoke vstupne. Ked idete az po vychode, je vstupne nizsie, a ked ste domaci, tak este nizsie - asi tak patina z nasej ceny :))) Ale to je tak vsade, nic moc sa s tym neda urobit, medzi Indonezanov sa fakt neschovame :)
 

Vychod slnka bol krasny, len ten Borobudur sme moc nevideli :) Schovaval sa nam v hmle a bol aj dost daleko. Boli sme ale radi, ze sme neplatili zbytocne to "sunrise" vstupne, pretoze ten den slnko vyslo nad mraky az okolo 7mej a az vtedy dostal chram tu spravnu zlatavu farbu.

Borobudur je zhruba podobne stary ako Prambanan, ale jedna sa o budhisticky chram. Jeho priblizne stvorcova zakladna ma stranu cca 118 metrov, na ktorej je postavenych 10 zmensujucich sa poschodi, ale nieje velmi vysoky, takze trocha pripomina placatu pyramidu. Zhora vyzera ako mandala - budhisticky obrazec znazornujuci vesmir a jeho harmoniu. Spodne poschodia tvoria terasy opat hojne zdobene reliefmi. Horne poschodia su kruhove a stoja na nich stupy - obratene zvony, v ktorych sedia schovani kamenni budhovia. Je to vsutku krasne miesto a cely cas sme rozmyslali nad tym, aky krasny musel byt ked ho postavili - dnes uz je opat mnoho kamenov nahradenych a sochy a povodne reliefy sa dochovali len malo. Ale aj z tych malo je vidiet, ze ich vytvorili ozajstni majstri a umelci.
 


Co nedava Petovi poriadne spat je miestna cena benzinu. Liter vychadza na 9 az 10 korun a stale nemoze uplne pochopit, ako moze byt takmer stvornasobne lacnejsi ako u nas. Hm... ropna kriza? :) Maju tu celkom casto standardne benzinky, vzdy len jedna znacka, ktora ma zjavne absolutny monopol. Benzin si ale mozte kupit na kazdom kroku od domacich, ktori ho vystavuju v regaloch pred domom vo flasiach od absolut vodky :)

Z Borobuduru sme sa vratili do Yogyakarty a mali sme naplanovany presun do Batu Karas. Zostava nam uz len par dni, tak sme ich chceli stravit niekde na peknej plazi v klidku a pohode. Dostat sa tam ale nieje uplne najjednoduchsie. Trebalo ist najprv vlakom do Sidareji alebo do Banjaru, odtial autobusom do Pangandaranu, mesta, na ktorom som si urobila uz viacnasobnu zlomeninu jazyka :) Odtial ide autobus do nejakho Cijulangu a odtial potom este mototaxikom, ktory sa vola ojek :) Vlak do Sidareji bol "ekonomi" a ked sme dorazili na stanicu, bol uz komplet vypredany. Dalsi (a posledny pre ten den) vlak do Banjaru odchadzal za 10 minut z druhej stanice, tak sme naskocili do taxika (najprv treba samozrejme vyjednat cenu) a na druhej stanici som sa prirutila k okienku minutu pred planovanym odchodom vlaku. Pani ale opat krutila hlavou, ze uz je plny. Problem je ale v tom, ze nebol. Miestny system je trocha nedokonaly, pretoze listok na jeden vlak stoji rovnako nech idete kamkolvek, hoci aj jednu stanicu. Preto si ludia casto kupuju listok na dlhsi usek, nez fakticky planuju prejst a vo vlaku je stale vela volnych sedadiel. A tak Peto zapojil svoj sarm a po dlhom presvedcovani a prosikani slecna vymyslela fintu, ako system oklamat a predala nam listky z nejakej inej stanice. Naskocili sme na poslednu chvilu a vlak vyrazil. Tentokrat "eksekutif" :)

V Banjare nas hned odchytil becak (dvojmiestne cyklotaxi), ktory nas odviezol na autobusovu stanicu, Po ceste sme minali nejakeho domaceho cyklistu, ktory sa nam prihovoril a strasne nadsene nam chcel pomahat. Isiel s nami az na stanicu a zjednal nam cenu v buse :))) A bol strasne rad, ze stretol niekoho z Ceskoslovenska :)
Autobus bol maly, stary, narvany ludmi, ale ked sme sa tam objavili, hned nam uvolnili miesto. Az som si pripadala blbo. Sedeli sme ale vzadu a nas sofer bol oficialne najvacsi magor s ktorym sme doteraz isli, a frcal si to po cestach aj necestach rally stylom, takze to s nami hadzalo jak na hopskoku. Vsetko moje sustredenie bolo potrebne na to, aby mi nebolo zle. Ked sme teda konecne vystupili v Pangandarane, mali sme na jeden den dost a zostali sme tam na noc.

Na druhy den sme pozicali motorku a zvysok sme si dosli sami.

O Batu Karas vam ale napisem az nabuduce, lebo uz ma tu stipu komare a Peto je hladny a nevrly :)))
Ideme si teda dat nejaky dobry cerstvy "seafood" priamo z mora :)

Pozdravujeme vsetkych a prajeme pekny den
z+p

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára